Vítejte na stránkách
Českého národního hnutí za mír a lidská práva

Hlavní hrozbou pro mír ve střední Evropě v posledních letech a byla snaha o nastartování další vlny ve zbrojení, kterou se stále pokouší rozdmýchat především zbrojovky a jejich vlastníci. Skutečným výsledkem tohoto připravovaného kroku by bylo nastartování nového kola zbrojení, na které by vydělali výrobci zbraní, kteří by následně měli více peněz na ovlivňování politiků. 

Pokud jste majitel zbrojovky je vaším zájmem prodávat zbraně. Pokud není válka není odbyt, nevyděláváte, výroba stojí, firma vám krachuje. Nic o co by vedlo k přežití firmy. Co by se s tím dalo udělat, majitel továrny - výrobce zbraní s tím chce něco udělat. Asi by nebylo ani krátký čas společensky akceptovatelné propagovat nákup zbraní pomocí reklamy, která by běžela v televizi před večeními  zprávami. Lidé nemají rádi války, příliš mnoho lidí zemřelo v první světové válce, ve druhé světové válce a v dalších válkách blíže přítomnosti. Politici a výrobci zbraní, by byly veřejností odmítnuti a smetla by je prudká a rychlá revoluce.  Dlouho jsme jako Československo a Česká republika nebyly zapojeni do války, ale i ti veteráni, kteří se vrátili mrtví nebo zmrzačení z Jugoslávie, Iráku nebo Afganistánu jsou negativní reklamou na válku. Nedávno byl v České televizi pořad o tom, jak špatně a nedostatečně se Česká armáda dle pocitu veteránu stará o zraněné a zmrzačené vojáky a to i o vojáky, kteří si přinesly do života psychickou zátěž vyvolanou dlouhodobým působení stresu při nasazení ve vojenské misi v některé z výše jmenovaných zemí.

Vraťme se k továrně na zbraně a jejímu majiteli. Pokud chce výrobce tak škodlivého výrobku jako jsou zbraně prodávat musí politickými komploty nějakou válku vytvořit. To je nejjistější způsob jak zajistit odbyt. Buďte si jistí, že to výrobci zbraní dělají, jinak by nepřežily. Jste to ale vy všichni, kteří za jejich nechtěné zboží platíte a jsou to vaše a cizí děti, které ve válkách umírají. Všichni dýcháme radiaci ze zkoušek atomových zbraní, které se testovaly, za posledních 60 let, všichni platíme platy vojáků, kteří se musejí se zbraněmi naučit zacházet. Všichni platíme, ale kolik to nám budou naši politici tajit a tvrdit, nám, že to nesmí být zveřejněno, aby nepřítel o tom nevěděl.

Počet obětí válek a ta důležitější otázka - Kdo a kolik na válkách nejvíce vydělal?

Erdoganova vláda vyhrožuje doktorům, mají přestat ošetřovat zraněné protestující

Turecké ministerstvo zdravotnictví hrozí odejmutím licence na medicínu, aby ukončilo praxi doktorům, kteří poskytovali ošetření protestujícím v Istanbulu. Rovněž požaduje jména všech zdravotních dobrovolníků, včetně techniků první pomoci.

Tato hrozba je pokračováním porušování lidských práv protestujících na to, aby se jim dostalo ošetření, a porušováním principu neutrality medicíny.

Od 27. května okupovali pokojní protestující park Gezi v Istanbulu v Turecku. Tento park je posledním místem zeleně uvnitř města a byl určen k demolici a postavení dalšího z mnoha nákupních středisek.

To, co začala s několika protestujícími, kteří zkoušeli zachránit park, se eskalovalo do celonárodního pozdvižení kvůli četným útrapám a do formování koaličních skupin, k nimž patří i 180 organizací, které zformovaly Solidaritu s Taksim, aby reprezentovaly lidi při vyjednávání s vládou.

Nicméně reakce ministerského předsedy Erdogana byla drsná a násilná. Každodenně protestujícím hrozí. Pohotovostní policie opakovaně brala park stečí a útočila na protestující. Použili vodní děla, pepřový sprej a stříleli do davů kanystry slzného plynu. Protestující stáli proti těmto útokům pevně, dělali, co mohli, aby se ochránili helmami a plynovými maskami zhotovenými z plastových lahví, ale až dosud bylo zraněno 5 000 protestujících, někteří kriticky, a 4 protestující jsou mrtví.

V parku Gezi postavili zdravotní stany, ty však nestačily, aby zvládaly vážně zraněné protestující. V hotelových halách byly během těch nejchaotičtějších okamžiků zřizovány improvizované nemocnice, protestující formovali lidské řetězy, aby udrželi ulice otevřené tak, aby mohly projet ambulance vezoucí zraněné.

Ministerský předseda Erdogan nadále své hrozby proti pokojným protestujícím eskaluje. V úterý přišli k istanbulskému soudu Caklayan právníci, aby vydali prohlášení odsuzující represe proti protestujícím v parku Gezi. Policie na právníky zaútočila ještě, než se mohli plně shromáždit, a spoustu z nich zatkla. V reakci na to a v solidaritě s tím vyšly do ulic tisíce právníků.

Článek o konfliktu režimu s vlastními právníky země:

    Turecké jaro a shromáždění právníků

Ve čtvrtek premiér Erdogan apeloval na rodiče s ‚dětmi‘ v parku, aby své syny a dcery odvedli domů. Místo toho protestující matky vyšly do parku a zformovaly lidskou barikádu, aby je chránily před policií.

Lékaři a zdravotní personál, když spatřili extrémní násilí proti protestujícím a vážnost zranění, tak začali sloužit v Parku jako dobrovolníci a poskytovat ošetření. Teď jsou ale za to cílem represí. Ministerstvo zdravotnictví požaduje jména všech, kdo si dovolili poskytovat protestujícím péči. Lékaři čelí dilematu: buď přijdou o svou lékařskou licenci, nebo dostojí své přísaze ošetřit toho, kdo to potřebuje. Reakcí lékařů je odmítnutí spolupráce. Nesli transparent „Nedostanete ani jednoho pacienta, ani jednoho medicínského kolegu.“

Zdravotní profesionálové mají právo vyplývající z mezinárodních zákonů, aby poskytli ošetřením těm, kdo je potřebují. Podle Lékařů za lidská práva, kteří dokumentují zneužívání po celém světě, se o principu neutrality medicíny uvádí, že:

„Doktoři, sestry a další zdravotní profesionálové jsou cvičeni, aby ošetřovali ty, kdo to potřebují, bez ohledu na politickou, rasovou či náboženskou příslušnost. Útoky na zdravotní profesionály porušují princip neutrality medicíny a jsou hrubým útokem na mezinárodní právo.“

Vyhrožování ministerstva zdravotnictví, které v podstatě nutí doktory a další poskytovatele péče, aby zastavili ošetřování pacientů, jsou porušením tohoto principu. Ministerský předseda Erdogan musí tyto útoky na protestující zastavit a ctít povinnost lékařů a dalších zdravotních profesionálů poskytujících péči potřebným. Vláda má odpovědnost chránit své občany a respektovat právo svých občanů na mírové protesty. Doktoři, kteří reagovali na zavolání, aby poskytli služby těm, kdo byli zranění, ať už z jakéhokoliv důvodu, by měli k tomu být povzbuzováni a být při tom podporováni, a ne aby se jim vyhrožovalo. Ministerstvo zdravotnictví musí tyto výhrůžky stáhnout.

Zahajte akce: Volejte na tureckou ambasádu a požadujte o turecké vlády, aby odstranila výhrůžky zdravotnickým profesionálům a zastavila vměšování do poskytování péče zraněným protestujícím. Číslo telefonu na tureckou ambasádu ve Washingtonu DC je 202-612-6700/6701. A telefonní číslo na turecký konzulát v New York City je 646-430-6560/6590.
Turecké velvyslanectví v Praze

Velvyslanectví Turecké republiky

Na Ořechovce 69, 162 00 Praha 616

Telefon 224 311 402, 224 311 938
Fax 224 311 279
E-mail embassy.prague@mfa.gov.tr
Vedoucí úřadu J.E. p. Cihad ERGINAY
Funkce Velvyslanec
Provozní hodiny úřadu 09.00 - 12.30 14.00 - 17.30


Británie plánovala válku v Sýrii už dva roky před rozhořením krize, říká bývalý Francouzský ministr zahraničí

Bývalý francouzský ministr zahraničí Roland Dumas řekl, že Británie připravovala střelce, co mají vpadnout do Sýrie, dva roky před tím, než se krize v roce 2011 rozhořela.

Během televizního show Dumas řekl:„Byl jsem v Británii dva roky před tím, a setkal jsem se s britskými činiteli, někteří z nich jsou moji přátelé … a ti přiznali, že mají v Sýrii něco za lubem.“ „Dokonce mě požádali, abych se k nim ve své funkci ministra zahraničí přidal, ale odmítl jsem,“ dodal.

Naznačil, že plán na úder proti Sýrii se připravoval dlouho dopředu před událostmi roku 2011, s dodatkem, že cílem bylo svrhnout syrskou vládu, která považovala Izrael za nepřítele.

Tohle televizní show bylo věnováno diskusím o válce v Sýrii.


Francouzský magazín: Účast ‚džihádistů‘ je v Sýrii daleko větší než v Afghánistánu.

Francouzský magazín „Le Nouvel Observeteur“ citoval vedoucího francouzského činitele, jak říká, že účast francouzských džihádistů v Sýrii je větší než jejich zapojení do Afghánské války.

Tento francouzský magazín řekl, že francouzské zpravodajství ověřilo identitu 270 francouzských občanů, kteří v Sýrii bojují, což naznačuje, že jejich návrat budí u francouzského ministerstva vnitra značné obavy.

Magazín dále řekl, že počet evropských ‚džihádistů‘ bojujících v Sýrii je v rozsahu mezi 1 500 a 2 000, kromě stovek Tunisanů.

Překlad: Miroslav Pavlíček
Vládní špehování není tak zlé, jak říká vynašeč, ve skutečnosti je to ještě horší

Vláda útočí na vynašeče Edwarda Snowdena tvrzením, že lže o rozsahu špehování Američanů od NSA. Nicméně dnes hlásí CNET:

Agentura národní bezpečnosti (NSA) během nového utajeného briefingu uznala, že k odposlechu domácích telefonních hovorů nepotřebuje soudní povolení.

Reprezentant Jerrold Nadler, Demokrat z New Yorku, tento týden vyzradil, že během tajného briefingu se členy Kongresu, mu řekli, že k obsahům telefonních hovorů lze přistupovat „prostě na základě rozhodnutí analytika.“

Pokud si chce NSA „poslechnout telefon“, je postačující rozhodnutí analytika bez potřeby jakékoliv další právní autorizace, řekl Nadler, že se tam dověděl. „Dost jsem žasnul,“ řekl Nadler, právník a kongresman, který slouží v Justiční komisi Sněmovny.

Nejenže tohle prozrazení vrhá více světla na to, jak doma funguje ta hrůzná odposlechová mašinérie NSA, rovněž to poukazuje, že ministerstvo spravedlnosti si potají interpretovalo federální zákon o dohledu tak, aby dovolil tisícům analytiků z nižší sorty se napichovat do mobilů.

Jelikož ty samé právní standardy, které se vztahují na telefonní hovory, se vztahují i na e-mailové zprávy, textové zprávy a instantní zprávy, tak Nadlerovo prozrazení naznačuje, že analytici NSA by rovněž mohli mít přístup k obsahu internetových komunikací, aniž by před tím museli k soudu a usilovat o schválení.

Tato vyzrazení zjevně potvrzují některé domněnky vznesené Edwardem Snowdenem, bývalým infrastrukturním analytikem NSA, který předal Guardian tajné dokumenty. Snowden ve video-interview řekl, že ač ne všichni analytici NSA mají tuto možnost, on mohl z Havaje „odposlouchávat kohokoliv, ať jsi to ty nebo tvůj účetní až po federálního soudce, nebo třeba i presidenta.“

***

Předchozí zprávy naznačovaly, že NSA má schopnost zaznamenávat téměř veškeré domácí a mezinárodní telefonní hovory – pro případ, že by se analytici potřebovali k záznamům dostat v budoucnu. Loňský článek v magazínu Wired vyzradil, že NSA zřídila „odposlechová místa“, která této agentuře umožňují sběr a procházení miliardami telefonních hovorů v ohromném datovém centru v Utahu, „ať už pochází zevnitř země nebo ze zámoří.“ Ty obsahují nikoliv jen metadata, ale rovněž i obsah komunikace.

***

Zákon z roku 2008 vyžaduje, že NSA „se nemůže svévolně zacílit na žádnou osobu, o níž je známo, že v čase záchytu se nachází uvnitř Spojených států.“ Někteří právní experti říkají, že možnou interpretací tohoto zákona je to, že tato agentura si může všechno domácí vyluxovat – na základě teoretického předpokladu, že necílené záchyty dat nejsou záměrně „zacíleny“ na nějakého určitého amerického občana.

***

I senátorka Dianne Feinstein (D-Calif.), šéfová Senátní zpravodajské komise tento týden odděleně přiznala, že analytici této agentury mají schopnost dostat se k „obsahu hovorů“. Ředitel Národního zpravodajství Michael McConnel během slyšení před Sněmovním zpravodajským výborem v roce 2007 naznačil, že proces dohledu NSA zahrnuje objem „miliard“ zachycených, analyzovaných a do databáze uložených komunikací.

***

Bývalý protiteroristický agent FBI Tim Clemente minulý měsíc CNN řekl, že při národně bezpečnostních vyšetřováních může tento úřad přistupovat k předtím pořízeným záznamům telefonních hovorů. „Všechno se to zachycuje, jak mluvíme, ať už to víme, anebo se nám to líbí, či ne,“ řekl. Clemente, když se objevil den poté, dodal, že díky „zpravodajské komunitě“ – což je zjevně odkaz na NSA – „existují způsoby, jak se podívat na digitální komunikaci v minulosti.“

Vzpomeňte si, že Snowden také odhalil, že NSA se napíchla na servery 9 velkých internetových společností. Dva vládní činitelé přiznali, že až 50 amerických společností teď NSA krmí uživatelskými daty v reálném čase. A my už jsme dokumentovali, že NSA poskytuje informace získané špehováním velkým korporacím.

Bloomberg hlásí:

Tisíce technologických, finančních a výrobních společností úzce spolupracuje s US národně bezpečnostními agenturami poskytováním citlivých informací a na oplátku je jim poskytován prospěch, k němuž patří i přístup k utajenému zpravodajství, řekli nám to čtyři lidé s tímto procesem obeznámení. (My jsme v úterý zadokumentovali, že vláda ilegálně špehuje všechny Američany… a pak ty informace dává gigantickým korporacím.)

Tyto programy, jejichž účastníci jsou známi jako věrohodní partneři, mají dosah daleko větší než ten, co odhalil Edward Snowden…

Výrobci hardware a software, banky, poskytovatelé internetové bezpečnosti, společnosti satelitní komunikace a mnoho dalších společností se rovněž vládních programů účastní. V některých případech mohou ty sebrané informace použít ne jen pro obranu národa, ale i k tomu, aby jim pomohly s infiltrací do počítačů jejich protivníků.

Spolu s NSA, Centrální zpravodajskou službou (CIA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) a určitými útvary US ozbrojených sil mají dohody s takovýmito společnostmi, aby sbíraly data, která by mohla vypadat nevinně, mohla by však být velice užitečná v rukou US jednotek zpravodajství či kybernetického válčení, jak tvrdí tito lidé, kteří buď pro vládu pracovali, či jsou v těch společnostech, které mají tyto dohody.

***

Microsoft a další softwarové společnosti či ty, co dělají internetovou bezpečnost, jsou si vědomy těchto typů včasných výstrah, které US umožňují, aby těžily ze slabých míst software prodávaného cizím vládám, jak tvrdí dva US činitelé. Microsoft se neptá a nešlo by mu říct, jak vláda využívá těchto tipů od něj, říkají tito činitelé, kteří požádali, aby nebyli identifikováni z důvodů důvěrnosti.

***

Některé z US telekomunikačních společností zpravodajským agenturám poskytují dobrovolně přístup k zařízením a datům v zámoří, k čemuž by se vyžadoval příkaz soudu, kdyby to bylo provedeno v US.

***

Většina těchto úmluv je tak citlivá, že o nich ve společnosti ví jen hrstka lidí, a ti jsou občas přímými zprostředkovateli mezi generálními řediteli a šéfy hlavních US zpravodajských agentur, říkají lidé obeznámení s těmito programy.

Michael Hayden, který kdysi řediteloval Agentuře národní bezpečnosti (NSA) a CIA, popsal pozornost věnovanou důležitým partnerským společnostem: „Když jsem byl ředitelem a měl jsem vztah se společností, která dělala věci, které se neřídily přímo zákonem, byly ale cenné pro obranu Republiky, našel jsem si způsob, jak jim poděkovat a dát jim pocítit, proč je to nezbytné a užitečné.“

***

Intelovská jednotka McAfee, která vyrábí software pro internetovou bezpečnost, pravidelně spolupracuje např. s NSA, FBI a CIA…

***

Výměnou za to je vedení společností zaplaveno pozorností a informacemi od agentur, aby jim pomohly udržet tyto vztahy, řekla tato osoba.

***

Po útoku na jeho společnost od čínských hackerů v roce 2010 dostal spoluzakladatel Googlu Sergey Brin vysoce citlivé vládní zpravodajské odkazy k tomuto útoku na určité jednotky Lidové osvobozenecké armády čili čínské ozbrojené síly, jak říká jeden z lidí, který je obeznámený s tímto vládním vyšetřováním. Brin dostal dočasné prověření pro tajné, aby mohl zasedat na tomto briefingu, řekla tato osoba. Podle informací poskytnutých Snowdenem, byl v tomto okamžiku Google, vlastník nejpopulárnějšího vyhledávacího enginu na světě, účastníkem Prism už déle než rok.

***

Ty informace poskytnuté Snowdenem rovněž odhalily tajný program NSA známý jako Blarney. Jak byl tento program popsán ve Washington Post (WPO), tak tato agentura shromažďuje metadata z počítačů a zařízení, která jsou používána k odesílání e-mailů nebo k brouzdání po Internetu přes hlavní datové trasy známé jako páteře.

K těmto metadatům patří i, která verze operačního systému, prohlížeče a Javy se používá na milionech zařízení po celém světě, což je informace, kterou US špionážní agentury mohou využít k infiltraci do těchto počítačů nebo telefonů a ke špehování jejich uživatelů.

„Tohle jsou velice útočné informace,“ řekl Glenn Chisholm, bývalý ředitel informatiky u Telstar Corp (TLS), jedné z největších telekomunikačních společností, která v kontrastu k tomuto využívá obranných informací k ochraně počítačů místo, aby do nich infiltrovala.

Podle Snowdenových informací je účelem Blarneye „získávat přístup a těžit zahraniční zpravodajské poznatky,“ uvedl Post.

***

Zákonodárci, kteří dohlíží na US zpravodajské agentury, možná nechápou význam některých metadat, která se sbírají, řekl Jacob Olcott, bývalý asistent senátora John D. Rockefellera IV. pro kyberbezpečnost ze Západní Virginie, demokratického předsedy Senátní obchodní komise.

„A to činí ze záležitosti dohledu takový problém,“ řekl Olcott, nyní šéf Good Harbor Security Risk Management ve Washingtonu. „Máte tu situaci, kdy technologie a technická politika už daleko utekla chápavosti a odbornosti většiny volených členů Kongresu a jejich personálu.“

Zatímco společnostem nabídnou mocné pobídky, aby spolupracovaly s US zpravodajstvím, jsou mnozí ředitelé motivováni patriotismem či pocitem, že brání národní bezpečnost, říkají lidé obeznámení s programem věrohodných partnerů.

Zpráva od AP:

Interview s více než tuctem současných a bývalých vládních a technologických činitelů a expertů z vnějšku ukazují, že ač teď přilákal tolik pozornosti Prism, je tento program ve skutečnosti jen relativně malou částí daleko expanzivnějšího a vtíravějšího odposlechového úsilí.

Američané, kteří nesouhlasí, aby jim vláda četla e-maily, mají proč být ještě znepokojenější z jiného a většího úsilí NSA, které odchytává data, když prochází světlovodnými kabely, které tvoří páteř Internetu. Tento program … kopíruje internetový provoz, jak vstupuje do Spojených států, a jak z nich odchází, a pak to směřuje k NSA k analýzám.

***

Hluboko v oceáně přenáší stovky kabelů většinu světového telefonního a internetového provozu. Přinejmenším od počátku 70. let NSA napichuje cizí kabely. K tomu nepotřebuje povolení. To je jejich job.

Ale internetová data nezajímají hranice. Když pošlete e-mail z Pákistánu do Afghánistánu, tak to může procházet mailovým serverem ve Spojených státech, přes ten samý počítač, který zpracovává zprávy k Američanům a od Američanů. NSA má zakázáno špehovat Američany nebo kohokoliv uvnitř Spojených států. To je job FBI a ten vyžaduje soudní příkaz.

I přes tento zákaz krátce po teroristických útocích z 11. září president George W. Bush tajně NSA zmocnil, aby se napojila do světlovodných kabelů, které vstupují do Spojených států a vychází z nich, neboť věděl, že to vládě poskytne bezprecedentní přístup k soukromým konverzacím Američanů i bez soudního příkazu.

Napíchnutí se na tyto kabely NSA umožňuje přístup k monitorování e-mailů, telefonních volání, video-chatů, i k webovkám, k bankovním transakcím a k dalším. Vyžaduje to výkonné počítače, aby rozšifrovaly, ukládaly a analyzovaly všechny tyto informace, ale ty tam všude jsou a poletují rychlostí světla.

„Musíte předpokládat, že VŠECHNO se sbírá,“ řekl Bruce Schneider, který studuje kryptografii a computerovou bezpečnost už dvě desetiletí a píše o ní.

***

New York Times odhalil existenci tohoto úsilí už v roce 2005. V roce 2006 bývalý technik AT&T Mark Klein odhalil, že tato společnost dovolila NSA instalovat počítač do ústředny v San Francisco, na místě, kde světlovodné kabely vstupují do US.

***

Osobní e-maily Američanů mohou sice přebývat ve vládních počítačích, ale analytici k nim nemají přístup, aby je četli či poslouchali, dokud se ty e-maily nestanou relevantní pro národně bezpečnostní vyšetřování.

Vláda tato data automaticky nevymaže, říkají tito činitelé, protože e-mailová či telefonní konverzace, která dnes vypadá nevinně, by mohla být za pár let významná.

***

Za dvacet let ode dneška by vláda mohla hrabat v e-mailech Američanů a v záznamech jejich telefonů, když spadnou do vyšetřování čehokoliv, co Kongres vyhlásí za hrozbu národní bezpečnosti.

***

Ve slidu zveřejněném v novinách povzbuzovali analytiky NSA, aby využívali dat přicházejících jak z Prism, tak ze světlovodných kabelů. Prism, jak naznačuje už jeho název, pomáhá ten datový tok zúžit a zaměřit.

Když odposlouchávači hledají podezřelé e-maily mezi proudy dat tekoucích do Spojených států, mohou analytici využít informací od internetových společností, aby se na takového uživatele zacílili.

S Prismem dostane vláda celou uživatelovu e-mailovou schránku. Každý e-mail, včetně kontaktů s americkými občany se stává majetkem vlády.

Jakmile má NSA schránku, může prolézat své obrovité archivy informací o komkoliv, s nímž ten cíl komunikuje. Pak mohou být vyšetřováni i všichni takoví lidé.

To je jeden z příkladů toho, jak si mohou během nějakého lovu prolézat e-maily patřící Američanům.

Svým způsobem pomáhá Prism jen ospravedlnit potenciální osobní hledání. Je to ale širší operace ve světlovodných kabelech, které ve skutečnosti ta data odchytávají, shodují se experti.

„Jsem daleko vyděšenější a ustaranější ohledně monitorování v reálném čase na internetové páteři,“ řekl Wolf Ruzicka, CEO z EastBank Technologies, z Washingtonské softwarové společnosti. „Nedovedu si představit nic z konverzací tváří v tvář, co tam probíhají, k čemu by nemohli dostat přístup.“

***

Schneider, autor a bezpečnostní expert, řekl, že ve skutečnosti nezáleží na tom, jak Prism technicky funguje. Stačí jen předpokládat, že vláda sbírá všechno, řekl.

Řekl, že stejně nezáleží na tom, co vláda a společnosti říkají, … „Nikdo neříká pravdu.“

Překlad: Miroslav Pavlíček
Prohlášení Světové rady míru: Imperialistické mocnosti ohrožují mír na Středním východě

Světová radaSvětová rada míru veřejně vyjadřuje své obavy nad vážnými hrozbami imperialismu vůči míru na Středním východě, jenž se opět stává divadlem ambicí imperialismu i jeho vnitřního soutěžení. 

Několik měsíců po agresi imperialismu a jeho válečného stroje, NATO, proti libyjskému lidu a území hlavní imperialistické mocnosti inscenují nová bojechtivá dobrodružství na Středním východě. 

Spojené státy americké a Evropská unie, doprovázeny Izraelem a monarchiemi Zálivu, plánují přesuny, vytvářejí záminky, vyvolávají vnitřní třenice, povzbuzují destabilizaci těch zemí v oblasti, které se nehodí do jejich plánů a zájmů. Současnými cíli jsou Sýrie a Írán. Všeobecný plán NATO na „Velký Střední východ je zamířený na kontrolu energetických zdrojů a ropovodů i na trhy pro nadnárodní společnosti a sféry vlivu. 

V Sýrii opakují metody použité proti Libyi; sabotáže infrastruktury, podporu teroristickým činům, pronikání žoldáků a pašování zbraní do země. Cílem je vyvolat nestabilitu a chaos, aby tak byla ospravedlněna zahraniční intervence. 

USA a EU využívají předních postav v oblasti, monarchů Zálivu, k uvalení sankcí pomocí Arabské ligy spolu s tureckou vládou, která poskytuje útočiště takzvané opozici, aby tak přinesla záležitost Sýrie před Radu bezpečnosti, předsíň pro vojenskou akci. 

Rezoluce Arabské ligy představují vměšování do vnitřních záležitostí Sýrie. Porušují pravidla této oblastní veličiny a dále ji diskreditují. 

Dalším významným zdrojem obav je rozmístění velkého množství jednotek USA v oblasti Perského zálivu a provokace Izraele proti Íránu. Jednostranné zavedení embarga a ekonomických sankcí ze strany USA a EU opakovaně porušují Chartu OSN. 

Všímáme si trestuhodného mlčení imperialistických mocností k zavraždění vybraných íránských vědců izraelskou tajnou službou za evidentního souhlasu USA. .

Vyjadřujeme podporu složitému boji íránského lidu za mír, demokracii a společenskou spravedlnost, a odmítáme jakékoli vměšování do vnitřních záležitostí Íránu, byť pod jakoukoli záminkou. Znovu potvrzujeme nezadatelné právo každého národa na rozvoj jaderné energie k mírovým účelům. 

Obhajujeme zrušení všech existujících jaderných zbraní, počínaje těmi, jež drží velké mocnosti; vytvoření bezjaderné zóny na Středním východě, naplnění Rezolucí posledního přehodnocení Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Je ale suverénním právem jednotlivých národů rozvíjet jadernou energii k civilním účelům, navíc signatářů Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. 

Zvolení diplomacie zbraní, s letadlovými loďmi, má tragické následky, neboť zesiluje konflikty v již vypjaté oblasti Středního východu. 

Podporujeme upřímné, mírové sociální, politické a ekonomické požadavky syrského lidu, ale opět prohlašujeme, že žádná mocnost nemá právo rozhodovat za jiné lidi či národ. Lidstvo nemůže tolerovat zahraniční zasahování do vnitřních občanských sporů. Suverenita země je vždy výhradně zodpovědností daného lidu. 

Podporujeme boj Palestinců za dosažení nezávislého státu s hranicemi z června 1967, s Východním Jeruzalémem jako hlavním městem, vyřešení problému palestinských uprchlíků na základě rezoluce OSN č. 194, zastavení veškeré osadnické činnosti na palestinských územích, propuštění všech palestinských vězňů z izraelských věznic, ukončení nespravedlivého obklíčení pásma Gazy Izraelem i právo Palestinců na plné členství v OSN. 

Voláme po pozornosti světa, sil bránících mír, suverenitu a sebeurčení, k těmto vážným událostem. Vyjadřujeme tím solidaritu s národy Sýrie a Íránu, s oběťmi podlých akcí destabilizace, a zároveň odsuzujeme zločinné agrese. 

Demokratické, protiimperialistické, mírumilovné síly světa by měly prolomit mlčení a odsoudit věrolomné kampaně imperialismu, jež dláždí cestu této nové agresi. 

Přicházíme s touto výzvou v okamžiku, kdy se Světová rada míru připravuje na celosvětové zasedání v Nepálu. Zavazujeme se, že budeme pokračovat v boji a mobilizovat síly po celém světě, abychom vytvořili základy pro novou etapu protiimperialistického boje, na obranu míru, solidarity a sebeurčení národů. 

Jsme si jistí, že mír s bojem národů zvítězí!

Světová rada míru, 7. února 2012
Záznam besedy o současné situaci v Syrské arabské republice
Válka v Sýrii 2013Záznam besedy "Současná Sýrie na vlastní oči" s novinářem Radovanem Rybákem a politologem a publicistou Danielem Solisem, kteří měli společně s dalšími novináři možnost Syrskou arabskou republiku navštívit. Na vlastní oči se tak mohli přesvědčit o nehorázné mediální manipulaci, provázející imperialistický tlak proti Sýrii. Hojně navštívenou besedu uspořadalo České mírové hnutí 11. března 2013 v Praze.


Prohlášení Světové rady míru k současným událostem v Turecku

Nepokoje v Turecku 2013 06Sekretariát Světové rady míru, který v těchto dnech zasedá v portugalském Lisabonu, vyjadřuje své důrazné odsouzení autoritářského a reakčního postoje turecké vlády a jejího brutálního útoku proti tureckému lidu, masově demonstrujícímu a protestujícímu v desítkách tureckých měst.
Světová rada míru zasílá své pozdravy stovkám tisíc lidí, kteří mírumilovně demonstrují za své oprávněné ekonomické, sociální a politické požadavky.
Světová rada míru zvláště odsuzuje útok uniformovaných a neuniformovaných policejních sil proti Kulturnímu centru „Nazim Hikmet" ve čtvrti Kadiköy v Istanbulu a proti sídlu Komunistické strany Turecka (TKP).
Světová rada míru zdraví pokračující protesty, vyjadřuje své sympatie k stovkám obětí zranění, způsobených policejním násilím a požaduje okamžité propuštění všech zadržených občanů.
Světová rada míru vyjadřuje svojí solidaritu Mírové asociaci (Baris Dernegi), se kterou nedávno spoluorganizovala důležitou mezinárodní konferenci v Istanbulu a v Antakyi, kde byla odsouzena vůdčí role vlády Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) ve vztahu k provokacím a útokům proti syrskému lidu. Již během konání této konference bylo zřejmé, co je nyní jasné všem. Politika turecké vlády jde proti postojům drtivé většiny tureckého lidu.
Sekretariát Světové rady míru 
2. června 2013


Nové příspěvky:

Historický přehled válek ve světě

Kde se berou peníze? Jakou mají vůbec reálnou hodnotu? Kdo ovládá tvorbu a toky peněz? To vše spolu proberou v hypotetickém rozhovoru invalidní důchodce Harpagon a Dr. Faust, toho času zastupující vyslanec pekel (za Mefista na dovolené).   ELEGIS s.r.o. | Urbano Alonzo | ABC Slovník cizích slov  | Leah ReminiSolutechCentropen |  Firmy na adrese Nádražní 32
Euromedia 
 Hubbard | Firmy na adrese Benediktská 722  | Morální principy | John Travolta   
| Kristie Alley | Tom Cruise | Studio bytových jader Mělník | | KokořínPravý blok - Petr Cibulka | 
Web design | Stavební bazarTrigema | CZBC | HOMR | Pšovka